Miło nam poinformować, że Gajmed Poradnia Pediatryczna została realizatorem Programu Polityki Zdrowotnej Szczepień Przeciwko Meningokokom Serogrupy B dla Dzieci do lat 3 z Województwa Mazowieckiego w latach 2023-2025. Szczepienia i kwalifikacje do nich bezpłatne – program finansowany jest ze środków Województwa Mazowieckiego. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego zachęcamy, aby rodzice jak najszybciej zarejestrowali swoje dzieci na szczepienia.

Czym meningokoki?

Meningokoki to bakterie, które są jednym z najczęstszych przyczyn bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a także sepsy. Bakteria ta ma kilka serotypów, najczęściej spotykanymi są A, B, C, Y, W-135. Szczególnie narażone na te choroby są niemowlęta i małe dzieci, choć bakterie mogą infekować osoby w każdym wieku. Meningokoki są przekazywane z człowieka na człowieka poprzez drobnoustroje przenoszone drogą kropelkową, na przykład podczas kaszlu, kichania lub bliskiego kontaktu z osobą zakażoną. Wiele osób może być nosicielami meningokoków w nosogardzieli, nie wykazując żadnych objawów choroby.

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom meningokokowym jest szczepienie. Jest ono bezpieczne i skuteczne. Pomaga zabezpieczyć najmłodszych przed poważnymi chorobami, które mogą być spowodowane przez te bakterie. Szczepienie zwykle podawane jest w kilku dawkach, a jego harmonogram zostanie ustalony przez lekarza podczas wizyty.

Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem, aby dowiedzieć się więcej na temat szczepienia i zarejestrować swoje dzieci. Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania i pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa i zdrowia naszym najmłodszym pacjentom.

Zostańmy zdrowi razem!

Link do informacji o wynikach konkursu:

https://zdrowemazowsze.mazovia.pl/aktualnosci/konkurs-na-realizatora-programu-polityki-zdrowotnej-szczepien-przeciwko-meningokokom-rozstrzygniety